cloud2.png

Strana věnovaná účasti spolukomentátora České televize Jana Holického na ZOH Soči 2014 

Let do Soči

Je 6. února 9.00 hod a nás tlačí do sedadel akcelerující stroj. Vnitřní prostor letadla je velmi příjemný a působí zánovně. Kapitán letadla se ujímá slova a po přivítání nám sděluje, že za necelé tři hodiny dosedneme na letišti v Soči. Tak to je paráda!

V životě jsem cestoval letadlem poměrně hodně a tento způsob dopravy nebyl nikdy moje „hobby“.  Let pod taktovkou vojenských aerolinií byl ale fajn. Obsluha a občerstvení bylo perfektní. Na fotografii je k povšimnutí skleněná dózička s medem! Takovou nedávají ani v Business class renomovaných leteckých společností.

Pokud bude olympiáda probíhat v takové pohodě jako byla cesta s vojenským Airbusem 319 Corporate jet máme se opravdu na co těšit!

Stále na nás mluví jen rusky. V tlačenici vycházíme z letiště a jsme v realitě, ve zmatku, na stavbě… Jsme na olympiádě v Soči.

Další fotografie z letu CEF 590, Soči 2014

20140206_084214web.jpg

20140206_081531web.jpg

 

Sjezd mužů 9. 2. 2014

Dnes byl na programu první závod alpských lyžařů a hned ten nejatraktivnější. Královská disciplína, mužský sjezd. 18. olympijským vítězem ve sjezdu (od roku 1936 ZOH Garmisch) se stal překvapivě mladičký Rakušan Matthias Mayer, syn legendárního Helmuta Mayera (stříbro v SG na ZOH v Calgary 1988). Na druhém místě skončil Ital Christof Innerhofer především díky fantastické jízdě od startu po druhý mezičas. Ve druhé půlce trati prohospodařil více než půlsekundový náskok na Mayera. Porážku starších sjezdařských matadorů dovršil bronzový Nor Kjetil Jansrud. Favorit Bode Miller udělal chybu v prostředním úseku závodu a v cíli nezastíral smutek. Průběžně vedoucí závodník SP v disciplíně sjezd Aksel Lund Svindal skončil bez medaile na čtvrtém místě. Ondřej Bank skončil po skvělé jízdě s odstupem pouze 2 sekund za vítězem na 20. místě.

Další fotografie z olympijského sjezdu muž, ZOH Soči 2014

20140208_100857web.jpg20140208_100112web.jpg 

 

Superkombinace mužů, 14.2. 2014

Po prvním dějství v dnešním kombinačním závodě byl Ondřej Bank velmi blízko medaili. Ve sjezdu skončil na druhém místě za Kjetilem Jansrudem s odstupem pouhých 13 setin. Zajel všechny elitní sjezdaře a kombinátory. Se startovním číslem 29 vyrazil na trať složitě rozestavěného slalomu. Ihned po projetí prvních bran bylo znát rozvážné pojetí. Opatrná jízda připravila Ondru o radost v cíli. Skončil na krásném 7.místě, ale zklamání v jeho tváři bylo více než patrné. Zlato z kombinace si nakonec odnesl nečekaně švýcarský jezdec Sandro Viletta. Stříbro urval chorvatský všeuměl Ivica Kostelič a bronz překvapivě Ital Christof Innerhofer. Výborný výsledek v kariéře zaznamenal Slovák Adam Žampa dosažením 5. místa. Fotografie českých reprezentantů s Ondrou Bankem níže byla pořízena těsně po závodě v team hospitality. Více fotografií zde

20140214_120155web09.jpg

 

Obří slalom žen, 18.2.2014

Zatím jednoznačně nejhorší den z pohledu povětrnostních podmínek musely zvládnout závodnice při úterním dvoukolovém závodě v obřím slalomu. Déšť, mlha a teplé počasí komplikovalo situaci nejen pořadatelům. České trio dam na startu,ve složení Strachová, Pauláthová a Dubovská, skončilo bez hodnocení. Již v prvním kole se jim nepodařilo dorazit do cíle. Zvítězila sympatická Slovinka Tina Mazeová před Rakušankou Annou Fenningerovou a Viktorií Rebesburgovou z Německa. Viktorie přes velké zdravotní útrapy v souvislosti s dlouhotrvající virovou infekcí sice neobhájila mandát olympijské vítězky této disciplíny z Vancouveru 2010, ale s bronzem byla nadmíru spokojená.

Vzhledem k vytrvalému dešti bylo obtížné pořízovat fotografie. Níže jsem zachytil po závodě celý klan rodiny Kosteličů včetně Janici (zády u pokladny) a Ivici (s čepicí v řadě s mikinou a nápisem SOCHI) nakupující potraviny v jednom ze Supermarketů v Krasne Poljaně. Chorvatský tým totiž není součásti olympijské vesnice v Roza Chutor a přivezl si vlastního kuchaře. Pro větší kvalitu fotografie klikněte zde. 

Rozhovor po obřím slalomu žen pro časopis Skimagazín

20140217_154341web.jpg

Slalom žen, 21.2. 2014

Deštivé počasí opět doprovázelo den připadající na ženský slalom. Start závodu byl naštěstí naplánován až pozdě odpoledne, kdy se nad pohořím v Roza Chutoru vyčasilo. Noční boj za umělého osvětlení byl opět velkou loterií skrze vyjíždějící se trať v rozměklém sněhovém podkladu. Nejlépe si s tím poradila mladičká Američanka Mikaela Schiffrinová a v 18 letech dosáhla jako nejmladší v historii vítězství na OH. Druhá skončila slalomová matadorka Rakušanka Marlies Schildová. Nevalné výsledky v posledních závodech ukončila bronzem Kathrin Zettlová rovněž z Rakouska. Šárka Strachová po rozvážnější jízdě v prvním kole se výbornou jízdou v kole druhém posunula na 10.příčku.

Příjemné bylo setkání po závodě pod závodní tribunou s kamarádem a bývalým kolegou z reprezentace skikrosařem Tomášem Krausem.

Foto zde.

20140221_211821web.jpg20140221_194113web.jpg   

1. den...

Po některých komplikacích s akreditováním, ubytováním, internetem a dalšími problémy se jedeme podívat na "místo činu".

Obhlížíme komentátorské stanoviště a přihlížíme druhému tréninku sjezdu žen. Získáváme první rozhovor po dojezdu tréninku se Šárkou Strachovou...

Impozantní je stavba cílové tribuny. Eifelova věž se může bát o titul "div světa". Když vylézám nahoru do výšky 35 metrů nad povrch zemský, vzpomínám na slavnou větu z filmu Pelíšky: Neudělali inženýři někde chybu?

Fotografie ze ZOH SOČI 2014

20140207_141808web.jpg20140207_131417web.jpg

 

Téma: bezpečnost v Soči 

V. Putin: Nejbezpečnějším místem na zemi  je Soči

Asi nikdo z nás neodjížděl do Soči úplně klidný. Spíš než z případných teroristických útoků jsme ale měli obavy z přehnaných bezpečnostních opatření a častých kontrol. Po pár dnech v dějišti olympiády mohu nabídnout první dojmy na toto téma a srovnávat s předešlými olympiádami.

Systém kontroly je zde nastaven na přiměřené úrovni. Dovolím si tvrdit, že prověřování akreditovaných účastníků není tak zatěžující,  jako třeba na olympiádě v Salt Lake City 2002. Pokusím se ve stručnosti popsat stav věcí.

Při vstupu do chráněné zóny je to stejné, jako třeba na letišti před odletem. Musí se projít bezpečnostním rámem a nechat si prověřit zavazadla. Pak už jsou všichni akreditovaní v chráněném prostoru , který je intenzivně střežen. Na trase z údolí do hor jsou po obou stranách silnice po zhruba  200 metrech rozmístěny maskované mobilní vojenské bunkry.  V polovině cesty do Rosa Chutoru vidíme radarovou základnu. Nad horskou oblastí, kde se nacházejí olympijské vesnice a sportoviště, neustále krouží vojenské vrtulníky.

Všechny autobusy rozvážející  akreditované účastníky, jsou při  vjezdu do chráněné zóny  prověřeny a po nástupu překontrolovaných osob jsou jejich dveře zapečetěny. Vozidlo nesmí nikde zastavit a v žádném případě nemůže nikdo vystoupit jinde, než na konečné zastávce. Až tam se při otevírání dveří může pečeť porušit.  Po opuštění autobusu a při cestě na sportoviště již k žádným dalším kontrolám nedochází.  Jak sjezdovky a zázemí pro závodníky, tak tribuna včetně našeho komentátorského pracoviště a ostatní  prostory, jsou rovněž uzavřenou zónou.

Je třeba uznat, že naše obavy z přehnaných kontrol se nepotvrdily a synchronizace dopravy a systém zajištění bezpečnosti jsou pro nás příjemným překvapením.

více foto zde

20140211_104018web2.jpg

Super G žen 15.2.2014

Pro 17 závodnic byla trať dnešního SG, kterou vytyčil rakouský trenér Florian Winkler, příliš náročnou. Především spodní strmá část sjezdovky a již odměklý sníh dělal závodnicím starosti. Jediná závodnice Anna Fenningerová z Rakouska nepodlehla nástrahám složitého závodu a zaslouženě získala zlato. Druhá skončila Němka Höflová-Rieschová a úspěch rakouského týmu doplnila bronzová Nicol Hospová. Klára Křížová pokořila náročnou trať v překvapivém 17. nejrychlejším čase.

Fotografie spodního úseku SG tratě pořízená z tribuny. Zde čekala na závodnice důkladná prověrka.

20140215_123911web.jpg

Obří slalom mužů 19.2. a hokej ČR - USA

Jako mávnutím kouzelného proutku se po včerejším uplakaném dni nad pohořím Kavkazu vyčasilo, a tak mohl být závod v obřím slalomu mužů bez problémů zahájen v předem stanovených 11 hod. Jako sedmý vyrazil na trať Ted Ligety a v jeho disciplíně opět nenalezl přemožitele. S číslem 28 projel cílem Ondřej Bank v druhém nejrychlejším čase a rozhodil tak karty favoritů. Především špatná trať v kole druhém vzala našemu borci šanci na medaili a nakonec skončil na krásném 5.místě. Nejrychlejší jízdou ve druhém kole si zajistil stříbro Francouz Steve Missillier a bronz si odnesl týmový kolega Alexis Pinturault.

Další velmi úspěšný den Ondry Banka jsme zakončili večerní návštěvou hokejového utkání ČR - USA.

Fotografie z průběhu dne zde.

20140219_165523web.jpg

 

Poslední závod - slalom mužů, 22.2. 2014

Velkým show pro diváky byl poslední závod alspkých lyžařů - mužský slalom. Druhé kolo, jejímž autorem byl Chorvat Ante Kostelič proslulý stavbou neobvyklých slalomů, rozestavěl branky na slalomovém svahu na hranici průjezdnosti. Řada favoritů opouštěla závod předčasně s kroutícími hlavami. Hlavolam druhého kola rozluštil nejplépa Slovák Adam Žampa a nejrychlejší druhou jiízdou se posunul na výbornou 6. příčku! Rovněž výbornou jízdou ve druhém kole napravil rozpačitý výkon v kole prvním Rakušan Hirscher, ale nakonec to stačilo "pouze" na stříbro. Krátkodobý smutek ve tváři mu zanechal kolega Mario Matt, který taktickou jízdou předstihl v součtu časů o 28 setin doposud vedoucího Hirschera a bral zlato. Bronz patří mladému Norovi Hanriku Kristoffersenovi.

Čeští jezdci se bohužel zařadili do velké skupiny obětí slalomového labyrintu.

Více foto zde.

Mario Matt ukončil olympijskou misi zlatem ve slalomu

20140222_213444web.jpg

400 hodin v Rosa Chutor

Jarní olympiáda

Poslední závod alpských lyžařů se jel za velmi vysokých teplot. Na startu bylo 6, dole v cíli dokonce 11 stupňů Celsia. Intenzivní preparace pomocí salmiaku byla jediným řešením, aby se závod vůbec mohl konat. Podobná situace se  opakovala  za poslední dva týdny prakticky stále. Struktura sněhu připomínající jarní firn dělala potíže všem jezdcům. Především pro závodníky s vyššími startovními čísly byl závod loterií. V otočené třicítce startujících z prvního kola byla pro největší favority trať rozměklá natolik, že místo špičkových výkonů jsme spíš sledovali  boj o dojetí. Pro sjezdové disciplíny nebyl krasnodarský region ležící v subtropickém pásmu nejšťastnější olympijskou volbou.

Výměna generací a loučení legend

V kariéře sportovce jsou olympijské hry ve čtyřletém cyklu velkým mezníkem.  Zkušené medailistky z Rosa Chutor, jako jsou  Maria Höfl-Rieschová, Tina Mazeová či Marlies Schildová už na příštích zimních hrách v roce 2018 neuvidíme. Také Mario Matt a další legendy končí. Z českých sjezdařů to jsou historicky nejúspěšnější Šárka Strachová a Ondřej Bank.  Na druhou stranu nástup mladé generace je nezastavitelný.  18ti letá Američanka Mikaela Shiffrinová a 19ti letý Henrik Kristoffersen patří k nejvýraznějším reprezentantům generační obměny a svými olympijskými výkony ukázali své velké možnosti do dalšího olympijského čtyřletí.

Důstojný český příspěvek

Jen chybějící medaile z Her v Soči může u některých diváků snižovat celkový dojem z výsledků českých sjezdařů. Ondřej Bank skončil 3x a Šárka Strachová 2x v první desítce, čímž se vyrovnáváme zemím s výrazně lepšími lyžařskými podmínkami.  Třeba lyžaři Švédska nebo Finska odjíždějí ze Soči také bez medailí a přitom jsou jejich možnosti - ať už finanční či přírodní  - nesrovnatelně lepší než naše. Se  supervelmocemi  Rakouskem, Švýcarskem či USA se rovnat nemůžeme, přesto mají jména jako Bank či Strachová v poli světových sjezdařů podobně solidní zvuk jako Škodovky  ve společnosti Mercedesů, Fordů nebo vozů Volvo.

Jednička pořadatelům

Dopravní a bezpečnostní systém podtržený skvělou organizací řadí tyto Hry na přední místo! Stejně tak i mladí lidé v roli pořadatelů svým příjemným a vřelým vystupováním  ke všem účastníkům mě směrem do budoucnosti nutí k jinému pohledu na pořadatelskou zemi. Více než 400 hodin strávených na olympiádě v Soči uteklo velmi rychle. J

Superkombinace žen 10.2. 2014

Obhájkyně olympijského zlata v kombinaci z Vancouveru 2010 Maria Höfl-Rieschová potvrdila i dnes roli největší favoritky a svůj mandát prodloužila na další 4 roky. Olympijské stříbro si zaslouženě odnesla Rakušanka Nicole Hospová. Tento úspěch můžeme chápat jako satisfakci za ztracené sezóny kvůli dlouhodobým zdravotním komplikacím. Velkým překvapením v letošní výkonnostně průměrné sezóně se stala Julia Mancusová z USA, která si především díky fantastické jízdě ve sjezdu odnáší bronz. Šárka Strachová dosáhla nejrychlejšího času ve slalomu a v celkovém hodnocení obou kombinačních dějství skončila na pěkném 9. místě. Klára Křížová obsadila 19. příčku.

foto z dámské sjezdovky, Rosa Chutor 10.2. 2014

20140209_155145web12.jpg

12. 2. 2014 Sjezd žen

Fotografie níže nahlíží do naší komentátorské kabiny. V pozadí je vidět vyhlášení sjezdu žen se dvěma olympijskými vítězkami Tinou Mazeovou a Dominique Gisenovou. Pouze o desetinu sekundy pomalejší Lara Gutová brala bronz. Krutých 10 setin... Jediná zástupkyně české výpravy Klára Křížová skončila na 21.místě s odstupem pod 2 sekundy za vítěznou dvojicí. Více fotografií ke sjezdu žen

20140212_124827web.jpg

Výlet do Soči

Dnes měli alpští lyžaři závodní volno a tak jsme se vypravili vlakem z Krasnaja Poljana do Soči. Příjemná cesta moderní vlakovou soupravou přímo do olympijského parku trvala necelou hodinu. Navštívili jsme provizorní ale luxusní sídlo televizních společností, které přenáší hry do celého světa.

Opravdovým zážitkem pak byla procházka přímo v parku mezi jednotlivými stadiony. Impozantní stavby vystavěné na rozsáhlém prostransví se stožáry s vlajkami všech účastnických zemí. Uprostřed rozlehlého prostoru byl ve výšce slyšet hukot olympijského ohně.

Poslední zastávkou byla návštěva olympijkého studia České televize v exkluzivním objektu koncernu VW.

Prohlédněte fotografie ze Soči, ZOH 2014

20140213_120952web8.jpg20140213_120952web4.jpg

Super G mužů, vyhlášení Evy Samkové a hokej..., 15.2.2014

Nádherný závod plný emocí a zvratů...

Dlouho vedoucí Body Miller, kterému se jízda povedla byl nakonec nečekaně předstižen kolegou z amerického týmu Andrew Weibrechtem (stříbro) a nejrychlejším Kjetilem Jansrudem z Norska. Shodným třetím nejrychlejším časem se s Body Millerem dělí o třetí místo nečekaně Čechokanaďan Jan Hudec. Se startovním čílem 34 vyrazil na trať Ondřej Bank. Všichni průběžně vedoucí jezdci nezakrývali obavy. Po Ondrově projetí cílem, kdy se na světelné tabuli zobrazilo 9. místo s odstupem 97 setin za Jansrudem, mohli průběžně vedoucí závodníci definitivně oslavovat úspěch. Jen Body Miller působil rozporuplně, když si jej televizní kamera často vybírala a diváci tak mohli nahlédnout do zaslzených očí sjezdařské legendy... Hodně smutný byl také doposud vedoucí jezdec světového poháru v nejmladší alpské disciplíně Aksel Lund Svindal. Poté co zjistil, že ani v jeho nejsilnější disciplíně medaili nezíská, rozhodl se ze zdravotních důvodů a únavy svoje účinkování na hrách ukončit.

Po závodě nás čekal výlet do olympijského parku. Využili jsme nově vybudované rychlodráhy mezi horskými středisky v okolí Rosa Chutor a Soči. Cesta po pobřeží Černého moře s palmami působilo velmi zvláštně při představě, že jsme na zimní olympiádě. Škoda jen, že z pořízených fotografií je patrné horší počasí. Vedle nahlédnutí do olympijského studia ČT v reprezentativním objektu koncernu VW, bylo na programu také hokejového utkání mezi Kanadou a Finskem. Před tím, než jsme v hokejové aréně "Bolšoj" shlédli v luxusním prostoru skyboxu Škoda Auto vítěznou bitvu Kanady (2:1) v prodloužení, stihli jsme vyhlášení snowboardcrossu. Nezapomenutelným emočním zážitkem pro nás, ale jistě především pro zlatou Evičku Samkovou, bylo samotné předávání medailí. Česká hymna se poprvé díky supervýkonu sympatické sportovkyně rozezněla po rozlehlém prostranství olympijského parku v Soči. Fotografie z celého dne je možno shlédnout zde

20140216_211510web.jpg20140216_120209web.jpg

 

Návrat ze Soči 23.2. 2014

Českým olympionikům byl opět k dispozici letecký speciál vojenských aerolinií. Na palubě byla široká výprava "Czech olympic team" včetně vítězek Martiny Sáblíkové a Evy Samkové. Originály zlatých medailí kolovaly po  letadle. Nezapomenutelným zážitkem pro všechny byl doprovod letky Gripenů, kteří se k olympijskému speciálu přidali a doprovázeli jej po celou dobu přeletu českého území až na letiště Praha - Kbely.

Fotografie z letu zde

20140223_170109web.jpg

20140223_161423web.jpg