Sölden 26. – 29. 4. 2018

Poslední kemp sezony 2017/2018 proběhl na ledovci v Söldneu.

Trénink obřího slalomu probíhal na přiměřené pistě v Rettenbachu. Počasí jak ze žurnálu a uzavřený svah pouze pro nás. K tomu 28 bran. Jízdy na 4K kameru, videa z dronu, časomíra, sekvenční fotografie atd…

Z odborného pohledu hodnotím 3 dny tréninku v Söldenu jako TOP akci.

Honza Beránek – kvůli náročné práci se mohl zapojit do tréninku až v sobotu. Jeho karvingové vedení lyží je obdivuhodné. Minimální trénink za celou sezonu ovšem neumožňuje na náročných – ne tolik krojených OS lyží takové uspokojení z jízdy, jaké by si Honza přál. Vysoké nároky na rychlé zlepšení kazí Honzovi tréninkovou pohodu. Je třeba postupně a pomaleji pracovat s velmi kvalitním základem. Tréninkový objem je u Honzy v nesouladu s jeho dynamickým myšlením. Doporučení je jednoduché, více trénovat a forma přijde sama.

Pavel Hlaváč – v nové kombinéze POC vypadal skvěle! Opět úžasná vytrvalost v počtu jízd. Doporučuji nižší objem a větší důraz na odstranění rezerv v technice, které u Pavla dlouhodobě řešíme. Skvělá vyježděnost je limitovaná danou pohyblivostí a schopností se uvolnit. Myšleno jak fyzicky, tak mentálně. Jeho stresující zaměstnání je bohužel v tomto směru negativním činitelem.

Petr Havelka – letošní týmový nováček zaznamenává obrovský progres. Nejen v technice, ale i v rychlosti jízdy. Začíná pronikat do detailů tohoto sportu a úspěšně je řeší. Technika jízdy, pochopení prostoru a rychlosti jízdy v pevně dané trati. To nejsou jednoduché prvky. Z materiálního pohledu jde o zásadní převrat: kombinéza, závodní lyže, chrániče,  atd…Nadšení a motivace vyzařuje z každé jízdy a to jej posouvá rychleji, než bychom jako trenéři normálně očekávali. Bravo!!! 

Franta Ježek – stejně jako Pavel či Honza zkrátil kemp pouze na dva dny kvůli pracovnímu vytížení. Páteční absenci si ovšem dokonale vynahradil výborným lyžařským projevem a rychlými jízdami v sobotu i v neděli. Jeho hvězda nezadržitelně stoupá. U Franty cítím dlouhodobě perfektní soulad mezi trenérským vedením, vnímáním a realizací instrukcí. Fantazie. Budeme nadále utahovat oblouk a tím prudce zrychlovat. To přinese zcela jiné zážitky. Nároky na technické změny, rychlost přenesení váhy mezi oblouky, schopnost reakce, pohybové anticipace atd…

Luděk Šlégr – poprvé pod taktovkou Holickyteamu. V doprovodu sympatické manželky, která jej podporovala po celou dobu tréninku. Slušný lyžařský základ, vyrovnaná a klidná povaha s racionálními nároky na zlepšování. To je pro trenéra výborný „materiál“ ke spolupráci. Věřím, že s námi nebyl poprvé a naposledy. 

Švedovi – záměrně pojmenovávám Švedovi, poněvadž tentokrát Markéta s sebou vzala oba nejbližší muže. Syna a Pepu.

Markéta je stálicí týmu. Registrujeme mírné rozhození z pracovních záležitostí. Přesto, že je Markéta tvrdou a schopnou podnikatelkou, starosti ji vysilují a na lyžích je to znát. Naopak v soukromém životě její dynamickou povahu nyní umírňuje naprosto klidný Pepa, bývalý vynikající hokejista a sportovec. Pro úspěšnou sportovní koncepci jsou  životní příběhy nedílnou součástí výkonu. Markéta má nyní všechny trumfy v ruce. Skvělou kondici, dobrý technický základ, chuť a zdraví. Úspěchy se již dostavují a pevně věřím, že je stále velký prostor k pokračujícímu vzestupu.

Miki – karvingové nohy mladého a ohebného!!! To můžeme jen závidět. Šikovný, ale zanedbaný v technice. Pro náročná studia se objem tréninku do budoucna asi příliš nezlepší. Je to škoda. I přes to, že v sobotu vynechal kvůli bolavým lýtkům, v neděli konečně propuklo to, co v něm dřímalo. Uklidnil vršek, posunul ramena vpřed a spodní polovina těla se tím dostala ke slovu. Výborné časy a hlavně bezvadné kulaté zatáčení po hraně. Klobouk dolů! Byla to radost sledovat jeho nadšení při každém průjezdu cílem a dosažení rychlejšího času než v jízdě předešlé. Prostě zábava pro Mikiho a pro trenéry. 

Honza Verner – po několika trénincích ve Špindlu se rozhodl s námi vyrazit i na tři dny na ledovec. Chtěl načerpat co nejvíce poznatků o technice lyžování. V tomto směru byl největším pomocníkem Roman Krulich. První den se do bran příliš nehrnul. V neděli již dojížděl většinu obřích slalomů od startu do cíle. Dokonce i na čas! Honzo je třeba porovnat videa ze Špindlu s těmi, které jsme natočili poslední den kempu v neděli. Diametrální rozdíl pozná i laik. 

Celkově byl kemp v Söldenu skvělý. Naprosto klidná atmosféra za jarního slunečného počasí. Kolega Roman Krulich, který převzal na sebe onu „lyžařskou vědu“ a já jako trenér mám pak více prostoru na hledání detailů ve vašich brankových jízdách. Za mne dobrá kombinace. Snad to tak cítíte i vy. Tímto kempem jsme definitivně uzavřeli loňskou sezonu.

Koncem května vyrážíme na první přípravný kemp na Kaunertal. Poté nás čeká 4 měsíční lyžařská pauza. 

Kaunertal 16. – 19. 11. 2017

Ze Söldenu jsme se přesunuli opět do naší „tělocvičny“. V pátek a v sobotu bylo nádherně. V neděli padal sníh a trať by nebyla tak uspokojivá, abychom si kazili dojem z předešlých dnů. Kemp byl obsazen 10 účastníky. K dispozici byl instruktor Ondra Novák a pan doktor Míla Holub. Pátek jsme zvolili mírnější svah sjezdovky Falgin. Na rozkoukání v branách skvělé. V sobotu bylo postaveno 28 bran na členitém svahu s názvem Nörderjoch. Tento trénink zaznamenáváme jako maximum v tréninku na ledovci. Kontakt se svěřenci byl udržován stále s oběma trenéry přes vysílačky. Více než 800 sekvenčních fotografií a videa z jízd jsme do detailu rozebrali dlouho do noci prostřednictvím HD projekce. Ničím a nikým nerušeni v pronajaté „seminar lounge“ hotelu Kirchenwirt se při rozboru tvořily naše představy o zlepšení techniky. Separace, angulace či inklinace, to jsou výrazy instruktorské  rétoriky. Veškeré záznamy si každý z nás odnesl na týmových flashkách. Mimo trénink byla tato skupina společensky jednoznačně skvělá a tento fakt mě přinutil k podrobnějšímu hodnocení:

Stabilní člen Vláďa Dřízhal vnáší do týmu svůj osobitý humor, klid a životní nadhled. V tomto duchu hodnotím i jeho pozvolný, ale vytrvalý lyžařský postup. Věřím pevně, že jeho „hvězda“ stále stoupá a pokud se zdravotně udrží, tak pravidelná účast přinese i úspěch především při závodech Ski&golf. Vláďo, je třeba se pozvednout z příliš nízkého postoje a tím se pokusit na narovnanějších nohách více opřít do hran.

Pravidelný účastník Franta Ježek, nosný bod týmu! Myšleno nejen z hlediska každodenní pomoci při stavbě tratí 🙂 Franta zaznamenává obrovský pokrok ve volné jízdě a co je lepší, know-how se daří přenést i do pevně dané trati, do bran. Budeme již pracovat na zkracování přechodu mezi oblouky a přímější linii. Zkrátka budeme zrychlovat! 🙂

Ikona, podporovatel a do jisté míry i týmový agent – Markéta Švedová, po výměně lyží za měkčí pozorujeme náhlý posun kupředu. Oblouky s výrazným odvratem lyží jsou pryč. Konečně jsme odstranili limit a posuneme se o krok dál. Více tlaku do vnější lyže bude mít za následek větší prohnutí lyže a tím čistější oblouk pouze po hraně od startu až do cíle. To je náš cíl! 🙂

Štěpánka Miková s námi již vloni absolvovala několik tréninků ve Špindlu. Na kempu byla poprvé. Svědomitě a naplno využila nácvik s instruktorem. Technika jízdy ve stylu „freeride samouk“ představuje některé rezervy, které budeme odstraňovat především ve volné jízdě. V branách se pak pokusíme, přenést novinky techniky v řízených obloucích. Potřebujeme častější kontakt. O rychlém zlepšení není třeba pochybovat.

David Malúš, do týmu se zařadil vloni společně se Štěpánkou. Dlouho zvažoval účast na kempu. Věřím, že poznal, že se není čeho bát. David se do doby, než se zařadil, nenechal v minulosti odborně vést. Za necelý rok s námi udělal spoustu pozitivní práce. Kolena ke svahu, pochopení trajektorie, vyrovnaný postoj. Bravo! V dalším postupu budeme řešit tlak na spodní lyži, přiměřené zalomení (angulace) v zahajování oblouků. Doporučujeme si pořídit vedle ostrých závoďaček ještě jedny lyže vhodnější pro naše účely. A pak už jen jezdit, jezdit, jezdit…

Ambiciózní Luboš Koželuh opět předvedl závodnické srdce. Jeho nezkrotná bojovnost je často příčinou zbytečných pohybů, které se v plné „kráse“ představily při videoanalýze. Jeho překvapení při sebesledování bylo výstižné: „Tak to jsem nečekal!“ 🙂 Vedení lyží, schopnost načasování a pochopitelně sportovní všestrannost staví Luboše do roviny s obrovským potenciálem. Zklidnit vršek, ukončit zvedání z oblouku a jdeme na stupně vítězů v kategorii masters a v kombinacích ski&golf.

Pokud jsem u Luboše zmínil slovo ambice, myslel jsem tím především na dceru Terezku. Její obrovské úspěchy v kombinačních závodech s golfem nutí otce vytvářet podmínky pro udržení výkonnostní úrovně. Terezce leží všechny předpoklady u nohou, šikovnost a sport jdou ruku v ruce. Především, když se jedná o koordinačně náročné sporty. S handicapem 2,2 je jasné, kam míří její specializace. Lyže jsou na druhém místě, o to větší prostor k růstu ale nabízí. Účast na jednom kempu je bohužel málo. Pomohli bychom s posunutím vůle všeobecně a na lyžích s malou vyježděností. Počet odtrénovaných bran, kilometry jízdy a tím schopnost variability…. Stejně tak, jako v golfu počty ran, odehraných jamek na různých hřištích a hodin strávených na drivingu…

Vlastík Miller. Na prvním místě Terezka. Na druhém golf s HCP 1,5. Klobouček!:-) ….pak dlouho nic a tam někde vzadu budou lyže. Ovšem to, jak ses poprvé v životě pustil do bran bylo fantastické. Pojeď s námi alespoň 3x a zaručujeme skok vpřed o jakém v tuto chvíli nemáš představy. Řečí instruktorské: výborná angulace i inklinace, separace přiměřená, vedení lyží, zkrátka talent. Špatný timing a problém s předozadní rovnováhou pramení z nevyježděnosti. Širší stupu a zvednout se z posezu směrem dopředu.

Partner týmového kalendáře na rok 2018 – Pavel Kmoníček byl s námi rovněž poprvé. Po vleklých zdravotních problémech se pokouší najít sebejistotu a potlačit respekt. Ve volné jízdě dokonalý postoj vpředu a nádherné paralelní vedení lyží při zatáčení. Dobrý základ. Brány na lehkém svahu jsou jedinou cestou, jak se pokusit překonat výše uvedené bloky a zařadit se naplno mezi nás. Pavle žijeme jen jendou! 🙂

Příprava se dostává do finále. Na programu jsou již pouze dva ledovcové kempy. Nezbývá nic jiného než se těšit, že se k nám přidáte znovu…

Sölden 26. – 29. 10. 2017

Náš „domácí“ Kaunertal byl zaměněn a bylo to skvělé! Kemp byl plně obsazen a to především díky lákavému programu – návštěvě úvodního závodu světového poháru.

 V pátek ráno nás potrápila nepřízeň počasí. Z důvodů silného větru jela lanovka o hodinu později. Tento čas jsme ovšem využili na přednášku o teorii lyžování. Lektorem byl tentokrát zkušený Štěpán Koudela.

Po hodině se počasí umoudřilo a všichni účastníci kempu mohli bezprostředně po výuce okusit praxi ve volné jízdě a nakonec i v branách obřího slalomu!

Rozmanitost a věkový průměr skupiny snížili potomci stálých členů týmu: Mikuláš Šveda, Adam a Maciej Durczokovi, Matěj Brejla, Adam Farny a profi-závodnice Šarlota Příhodová. Všichni,  kteří byli ubytovaní v penzionu Alpenspirit zažili jiné pojetí týmovosti než v hotelu se čtyřmi hvězdami. Myslím, že tento model se osvědčil a určitě jej znovu zařadíme.

V sobotu bylo skvěle! Čerstvý prašan, ideální svah pro trénink. Ihned po obědě jsme se na lyžích přesunuli z Tiefenbachu, kde jsme měli svoji trať, do Rettenbachu, kde ve 13 hodin začalo 2.kolo závodu žen. 30nejúspěšnějších závodnic z prvního kola se postupně vydávalo na obtížný svah. Velký zážitek a napínavý závod až do úplného konce. První příčku neudržela sympatická Italka Manuela Mölgová a spadla na třetí flek. Naopak Němka Viktoria Rebensburgová zaútočila a z třetí pozice šla na stupínek nejvyšší. Druhá skončila Tessa Worleyová z Francie. Velkým zklamáním byl závod pro Američanku Mikaelu Shiffrinovou, která ve spodní části prudkého svahu zažila nepříjemný moment. Akrobatický prvek v jednom z oblouků zachránil Mikaelu před vypadnutím. Z druhé pozice po prvním kole ovšem tímto zaváhaním spadla na celkové 5 místo. Jízdu mladé Američanky i s autentickým komentářem je možno shlédnout zde: www.youtube.com/watch?v=2ULvSV

Program v sobotu byl opravdu nabitý. Po závodech rychlý přesun na penzion, kde proběhl dokonalý servis lyží a poté rychle na slavnostní vyhlášení výsledků nejlepších 6ti závodnic a předávání startovních čísel sedmi nejlépe postaveným mužům v žebříčku SP. Krátké video z vyhlášení je možno shlédnout zde:  www.youtube.com/watch?v=85dvSbv7wjo

Předpověď počasí na neděli naznačovala, že hory si tentokrát vyberou oddechový čas. Beze zbytku se naplnily predikce a již v 8 hodin ráno byl ledovec pro silný vítr uzavřen. Lehkou satisfakcí za zmařený den byla skutečnost, že všichni účastníci obdrželi volný den lyžování kdykoliv do konce sezony 2018.

I přes to, že nás trápilo počasí, celkově hodnotíme tento kemp vysoko. Ledovec v Söldenu zařadíme do našeho programu i v budoucnu.

Kaunertal 11. – 14. 5. 2017

Tento kemp byl většinou účastníků chápán jako poslední kemp sezony 2016/2017. Omyl. Roční tréninkový cyklus ve sjezdovém lyžování skýtá celkem 13 tréninkových podcyklů. Poslední v sezoně končí v polovině dubna a nová sezona začíná v první polovině května.

První kemp v nové sezoně proběhl za neuvěřitelných sněhových podmínek. Slunce, klid na kopci a celková pohoda jarního lyžování umocňovala skvělý trénink. Každý den 30 bran obřího slalomu na nejlepší pistě na ledovci v Kaunertalu. Odpolední vyplavání v bazénu jsme vždy zařadili jako rehabilitaci po náročném zatížení. Vedle stabilních členů Martina Pejši, Michaely Povýšilové, Markéty Švedové, Franty Ježka a Hynka Příhody s dcerou Šarlotu s námi vyrazili i noví členové: Jirka Sládek, Jakub Brejla a Dan Jírovský.

Martin dorazil až v pátek, ale rychle se začlenil do tréninku. Nedělní jízdy na čas potvrdily návrat k původním schopnostem před jeho komplikovaným zraněním kotníku z před dvou let. Míša Povýšilová byla ve stavu rekonvalescence po dlouhotrvající nemoci. Přiměřený pohyb na čerstvém vzduchu ale udělal definitivní tečku za těmito problémy. Tréninkové nasazení a jízdy byly u Míši standardně dobré. Poměrně rychlá trať s rozestupem bran 27 – 30 metrů!!! Míše i Martinovi vyhovovala. Markéta Švedová úspěšně pracuje na postupné likvidaci přílišného odsunu hran v první fázi oblouku. Jízdy s dobrými časy v rychlé trati ale trenéra mile překvapily Smile Franta Ježek absolvoval trénink v pátek a v sobotu. Technicky se posouvá výše kemp od kempu. Škoda, že nemohl zůstat i na nedělní měřené jízdy. Hynek Příhoda se nechal konečně přesvědčit pro delší lyže a věřím, že byl spokojen jak s jízdami na video, tak i s rychlostí. Porazil nadějnou dceru Šarlotu, celkovou vítězku předžákovského LEKI cupu 2017. V sobotu při večeři oslavila 12. narozeniny čokoládovým dortem. Technika a lehkost lyžování v branách této dívenky je obdivuhodná. Schopnost udržet lyže na hranách neustále nasměrované dolu z kopce. Vtipným momentem bylo, když jsme při rozboru videa často zmiňovali slovo odvrat jako chybu v jízdách ostatních. Po chvíli se nás Šarlota ptala: „Co to je ten odvrat?“Smile Jirka Sládek jako nejstarší člen výpravy se představil jako zarputilý jezdec s velkým odhodláním pro trénink. Předváděl dravé jízdy, ale s rezervou ve smyslu trajektorie. Příliš přímo najeté brány jej často trápily ve výjezdu jejich podjetím. To musíme do budoucna zlepšit. Jakub Brejla s Danem Jírovským zaznamenali premiéru v jízdě v tyčích. Velmi rychle pochopili, co je třeba sledovat. Nedělní jízdy na čas byly srovnatelné s ostatními. Klobouk dolu! technické rezervy budeme odstraňovat a tak u obou věřím v brzký progres.

Na první soustředění v nové sezoně, věřím, že budeme celé léto vzpomínat a těšit se na 5. 10. 2017, tedy na další, již podzimní přípravný kemp.

Kaunertal 5. – 8. 10. 2017

První podzimní kemp měl početné zastoupení a na začátek října neobvykle kvalitní sněhové podmínky. Počasí rovněž přálo. Do týmu se zařadilo několik nových členů, kteří se rychle zařadili do kolektivu. Především pro nováčky byl trénink v branách prokládán metodickým nácvikem pod vedením zkušeného lektora. Jedna skupina pracovala na technice a druhá „závodní“ měla připravenou náročnou trať na prudkém svahu na Weissee. V neděli byly na programu měřené jízdy na příjemném profilu sjezdovky Falgin. Především jízdy na čas přivedly všechny na jiné myšlenky. U některých jedinců to byla vzpruha za tvrdou práci na technice po předchozích dvou opravdu náročných dnech. Každé odpoledne byl k dispozici servis lyží a po večeři následoval důkladný rozbor videa v oddělených prostorách (weinstube)  hotelu Feichtnerhof.Smile

Příští setkání je naplánováno v Söldenu s atraktivním programem – návštěvou světového poháru v obřím slalomu žen a mužů. www.skiweltcup.soelden.com