Kaunertal 6. – 9. 12. 2018

Poslední přípravný kemp na ledovci v Kaunertalu proběhl v nejlepší atmosféře za poslední dobu. Více než pohodová nálada, zábava v každém momentu nabitého denního programu. Tréninky na lyžích opět probíhaly ve dvou liniích. V branách a také pod vedením Romana ve volné jízdě. V pátek i v sobotu bylo skvěle. Lyžování bylo rozděleno na tři fáze, ranní, dopolední a po obědě ještě odpolední tréninky. Prostě „výživa“. Vše pod dohledem videokamer a to jak při volných jízdách, tak i ve skupině brankové. Odpolední servis lyží se stává společenskou záležitostí, na kterou se dostavují všichni účastníci. Servis probíhal na třech stanovištích. Broušení, mazání a stahování. Radost sledovat souhru při kompletním servisu 12ti párů lyží. Následně se celá skupina přesouvá do hotelové sauny. Každý si nachází svůj saunovací level. Bio, pára, infra či tu horkou variantu. U vínka se tentokrát přirozeně řinuly vtipy z úst agilních vypravěčů. V tomto dominoval MUDr. Marek Dudek, který tímto udržoval dobrou náladu v týmu a zamezil tak nejspíš všem případným zdravotním nepříjemnostem. Mohl si tak pobyt na horách s námi užít bez toho, aniž by musel vybalit doktorskou brašnu. Náš cíl je především zdraví našich svěřenců. Proto s sebou vždy bereme doktora, aby nás pobavil, nikoliv ošetřoval. Máro, díky! 🙂

Karel Týc – našel sebevědomí!!! Jeho útok na pomyslné přední příčky se stává realitou. Lyžařsky je na tom velmi dobře. Rezervy je třeba brát jako výzvu, nikoliv jako destrukci ! To se nám daří odstraňovat a tím se projev na lyžích stává skutečný a hlavně radostný. Gratulujeme a těšíme se na pokračování.

Mirek Ryba se synem Tobiášem – tentokrát se věnovali především volné metodice. Výborně! Je to základ. Ne nadarmo je základní lyžování jedním z celkem sedmi úseků Svazu lyžařů ČR. Instruktoři jsou obrovští pomocníci v tom, jak se naučit správně stát na lyžích. My trenéři už to pak v branách můžeme jen kazit 🙂 Mirek dělá obrovské pokroky, udrží lyže na hranách s pevným postojem. Drobnosti v držení holí a rezervy v rozsahu budou zábavnou hrou pro další činnost. Tobiáš se opět projevil jako karver, který má v genech cit pro lyže a ekonomickou jízdu čistě po hraně. Postoj vzadu musíme začít intenzivně odbourávat. Vyrovnaná centrální pozice je jako dobrý sklep v domě.

Franta Ježek – nekonečná chuť lyžovat. Vysednuvší z lanovky ani nezastavuje na startu a rovnou do bran. Nadšení Franty je pro mne balzám. Jediný můj cíl je, aby to takhle vydrželo stále. Jsi připraven na závody a měl bys to zkusit!

Hynek Příhoda – návrat po dlouhodobých problémech se zády. Začal intenzivně cvičit a ono to je vidět i na lyžování. Perfektní, daleko stabilnější postoj. Pevnější svaly v oblasti těžiště jsou základem každého sjezdaře! Hynku, jsem moc rád, že jsi to zvládnul. Nyní mluvím z vlastní zkušenosti, denně cvičit je jedinou šancí na komfortní a také sportovní život.

Martin Ducháč – extrémní sportovec, jachtař a motocyklový fajnšmekr přijel na kemp rovnou z Afriky. Enduro na dunách s častými pády přes řídítka je rovněž jakousi formou zábavy. Martin na lyžích se profiluje jako ambiciózní typ. Měl bys zkusit závody. Techniku a vyježděnost máš. Pozor jen na fakt, že závody jsou jiným odvětvím než trénink. Závody je teba rovněž natrénovat. A to lze pouze v závodech…

Petr Havelka – vnímám jeho cílevědomost. Touhu se zlepšit. Dosáhnout zlepšení v ideálním nastavení poměru snahy a času. Je třeba fungovat ve všech režimech. Ne nadarmo se říká, že lyžování je sportem v přírodě, kde jen ten nejvíce adaptabilní jedinec zůstává na vrcholu pyramidy. Na vrcholu pyramidy totiž může být pouze jen jeden – vítěz. Technicky zraje. Rozsah a uvolněnost má prostor pro rozvoj. Tam budeme nadále intenzivně pracovat.

Honza Verner – velká osobnost. Knižní mysl možná někdy až příliš hloubá nad problémem. V porovnání s první tvojí účastí na jarním kempu v Söldenu je pokrok diametrální. Na tom má hlavní podíl Roman. Kombinace občasné jízdy v branách a intenzivního nácviku ve volné jízdě je dle mého názoru fajn. Honzo, musíš vydržet a výsledky se dostaví. Přeci jen přestavba ve tvém případě byla opravdovou celkovou rekonstrukcí.

Vláda Dřízhal – vznešený lyžař. Nenechá se rozhodit ve smyslu dávkování intenzity. Technika přijatelná s prostorem pro zlepšení v aktivitě. Zdůraznit snahu o urychlení oblouku. Nebát se zakrojit lyže a dát do nich silový impuls. Jinak stálice týmu a výborný bavič. Těšíme se na každé setkání:-)

Bylo mi velkou ctí být s vámi na posledním kempu. Věřím, že toto mohu říct i za mého již stálého kolegu Romana. Práce s týmem je zábavnou záležitostí. I když musíme brzo vstávat a makat na kopci. To je ovšem tím pravým odreagováním od všedních starostí. Je to návrat k původnímu smyslu mého života. S klidným svědomím mohu prohlásit, že naši svěřenci jsou připraveni na sezonu.

Těšíme se na tréninky ve Špindlu!

Kaunertal 22. – 25. 11. 2018

Na předposledním kempu podzimní přípravy se sešla zajímavá parta lidí. Jak bych ji stručně definoval?

Silné a úspěšné osobnosti, pro které je lyžařský sport velkým koníčkem.

O to víc byla práce v takovém týmu zajímavá, když jsme společně s kolegou vnímali nadšení a radost z každé vydařené jízdy, z každého pokroku.

Tři dny plného tréninku od 8.00 do 14.30h ve dvou skupinách. Jedna se věnovala tréninku v branách, druhá byla v rukou našeho zkušeného lektora, kde se pracovalo ve volné jízdě. Důkladný servis lyží byl na programu ihned po návratu z kopce do hotelu Feichtnerhof. Videorozbor jízd se stává opakovaně celovečerním programem. Tentokrát byla atmosféra u projektoru odlehčená, plná dobré nálady. Odborná stránka snad tímto nepřišla zkrátka.

Níže si dovolím stručné trenérské hodnocení:

Markéta Švedová

Stabilní výkony. Ctižádost vyzařuje z každého počínání. Na lyžích i u vyprávění zážitků. V sobotu jsi zaznamenala obrovský posun! Pravidelný zvuk – cvaknutí předloketního chrániče o každou projetou bránu… To byla hudba! Balzám pro ucho trenéra. Konečně zkracujeme linii a to bude rychlejší. Ve volné jízdě to bylo ovšem hudební sympozium. Urychlený výjezd z oblouku bez odvratu a v dobrém rozsahu. Do branek s tím a jsme připraveni na závody. 

David Malúš

Vysoký postavou. Složit tak dlouhé tělo není nic jednoduchého. Materiál, který David používá je již v úrovni FIS závodů. Nikoliv masters. Takže úlohu nemá jednoduchou, zvládnout přeci jen o dost méně vykrojené lyže. Pokud se to podaří, je rychlý. To potvrdily nedělní jízdy na čas. Udržet tlak na narovnanější noze, ne tolik pokrčené, je bod k řešení. Trajektorie a cit pro skluz je „doma“, pouze drobné finesy je třeba odladit ke stabilnějšímu postoji. Vklonit vnější koleno do oblouku, ustálit vedení lyží a čistě táhnout lyže po hranách bez drobných driftů.

Martin Pejša

Pokud se nechá trenérsky vést, skloní se před instrukcemi a přibrzdí vrozené ambice, bude nedostižně stoupat ke hvězdám. Dobrá kondice, mládí, cit pro lyže a již schopnost zvládnout náročný závodní materiál. To jsou jeho devizy. Nerozšiřovat zbytečně stopu v přesazenějších branách na prudším svahu, potlačit agresivitu a nechat více projevit lehkost a nadhled.

Franck Piccard

Pardon, chtěl jsem napsat Tomáš Kupka. Lyžařskou podobnost lze přirovnat francouzskému olympijskému vítězovi z Calgary 1988 ještě více, než tu fyzickou. Vyježděný, měkký, přilnavý styl jízdy si mohou dovolit pouze borci trénující na členitých pláních v oblasti Megeve, Tignes či Flaine. Tomáši, jedinou rezervou je více sklonit ramena dolů z kopce a minimalizovat lehký odvrat.

Roman Folk

Fyzické dispozice, charizma, cílevědomost, pracovitost a cit. To jsou hlavní plusy ve swot analýze schopností uhrančivého sjezdaře. Je radost pozorovat extrémě a paralelně přikloněná kolena do oblouku. Jízdu po hraně v tahu. Uklidnit vrchní polovinu těla, především stabilizovat paže v klidné poloze před tělem a pracovat na uvolňování boků do strany. Zalomení do strany – angulace, neboli horizontální pohyb těžiště mimo lyže.

Libor Škoda

Golfový lídr týmu. Na lyžích ale patří rovněž ke špičce. Příprava má tedy jasný cíl –  zlepšení lyžařského dějství v kombinačním závodě SKI&GOLF. Stěžuje si na fakt, že v tréninku podává výkony, které nedokáže přenést do závodu. Na to je jednoduchá odpověď. Až budeš věnovat tolik času přípravě na lyžích jako věnuješ golfu, situace se obrátí v golfový neprospěch. Tím nechci říct, že by ses zhoršil v golfu:-) Tvoje technika na lyžích u nás trenérů vyvolává uznání. Měkká práce kolen, cit pro lyže a odhad. Timming na výbornou! Doporučuji více opakování a výsledek na jaře bude uspokojivý.

doc. MUDr.Jiří Obenberger, CSc.

Akademické pojetí jízdy. Obrovský životní nadhled a snaha o zlepšení jde ruku v ruce. Pokroky bychom chtěli znatelnější, ale každá věda má svůj čas:-) Jirkovi bychom chtěli poděkovat za přínosnou přednášku o diagnostice v moderní medicíně a hlavně o zdravotní péči našich skalních členů. Moc díky Jirko!

Karel Týc

Nováček v týmu. Velmi dobrá schopnost vnímaní instrukcí a ještě lepší provedení. Zatím pouze ve volné jízdě pod vedení Romana hledal odvahu k brankám. To přijde velmi rychle. Hlava musí zůstat sebevědomá! Máš k tomu technické předpoklady. Tvoje lyžařské umění převyšuje výrazně vlastní sebehodnotu. To tě bohužel v současnosti limituje více, než je potřeba. Napřímit „zip u bundy“, resp. nechodit do oblouku rameny, zalomit se v bocích a trup nechat kolmo k podkladu. Velkým přínosem pro tým bylo Karlovo zapojení do servisních prací. To byla hotová „manufaktura“.

Mirek Ryba

Rovněž poprvé pod taktovkou Holickyteamu. Intenzivní metodika postoje a principů zatáčení na karvingových lyžích. Již druhý den byl znát diametrální rozdíl. Vyzkoušel si i obří slalom. Věřím, že i přes pracovně velmi zaneprázdněnou osobu s námi nebyl naposledy.

Tobiáš alias Tobík Ryba ml.

Je to paráda, když se tito mladí již narodili do období vykrojených lyží a bez změny špatných návyků, se učí rovnou to tak, jak má být. Oblouky čistě po hraně bez známky odvratu. Lehkost jeho lyžování je záviděníhodná. (včetně věku) 🙂 Na chvíli i zapomenul, že nelyžuje s tátou, ale sám v branách. Jeho smutné oči při sobotní večeři si doteď připomínám. Taťka totiž oznámil, že nedělní trénink musí vypustit kvůli rodinným povinnostem. Co se dá dělat Tobíku, ale pro tebe lyžařská kariéra teprve začíná. Určitě není všem dnům konec.

Závěrem: Fajnový kemp. Doufám, že při čtení jsem vás přivedl zpět do doby jeho konání, do doby odreagování od všedních starostí. Naše počiny totiž nejsou žádnou procházkou růžovým sadem, ale po absolvování ve vás musí zanechat pocity zadostiučinění a chuť dál a více sportovat.

Váš trenér.

Sölden 25.-28. 10.2018

Sölden je skvělý. Snad jen trochu smůly v podobě nepřízně počasí, a to opakovaně v neděli, může kazit celkový dojem. Páteční trénink lze přirovnat k dokonalému kempu letos na jaře. Přiměřená pista Mutkogel umožnila 26 bran krásného svezení. Videa, která si účastníci odnesli na flashkách budou jistě prezentována mezi přáteli či v rodinném kruhu.

 Penzion Alpenspirit nabídnul soukromou atmosféru. Celý byl pouze pro nás. V nedaleké restauraci bylo připraveno večerní menu.

Sobotní trénink za mírně snížené viditelnosti byl opět kvalitní. Ihned po rychlém obědě následoval přesun na lyžích z Tiefenbachu do dějiště prvního závodu světového poháru, střediska Rettenbach. Sledování finále závodu, 30ti nejlepších lyžařek z prvního kola, byl velkým zážitkem. Spektakulární svah nutí všechny závodníky jít až na pokraj únosnosti ovládání lyžařského zařízení. Riskantní jízdou ve druhém kole se posunula na nejvyšší místo ve výsledkové listině Francouzka Tessa Worleyová. Na druhém místě skončila vedoucí z prvního kola Italka Federica Brignoneová a třetí stupínek pódia obsadila Mikaela Shiffrinová z USA.

Neděla byla bohužel ovlivněna, stejně jako v loňském roce, silným větrem a sněžením. Závod mužů byl zrušen. Pouze pár nejtvrdších jedinců se ovšem nenechalo zviklat a i přes posunutí provozu lanovky o hodinu ještě zvládlo několik volných jízd. Pista byla velmi dobrá, ale počasí nás těsně po 11. hodině přeci jen předčasně vyhnalo z kopce.

Do střediska v Söldenu vyrazíme znovu na konci sezony, příští rok na jaře.

Kaunertal 8. – 11. 11. 2018

Po Söldenu zpět na Kaunertalu. Tradiční hotel, lyžárna a automobilové závody každé ráno 🙂 Lyžování bylo již o mnoho zajímavější než v říjnu. Trénink proběhl na svahu Nörderjoch. Sice ještě ne zcela od shora, ale i přes nepatrné zkrácení je tento kopec členitý se zajímavými vlnami. Celkem 4 svěřenci v tyčích a 2 mimo ně, kteří se svědomitě připravovali v metodických cvičeních pod vedením Romana. Honza Kužel sundal batoh a pracoval na sobě od rána do odpoledne. Věřím, že na příštím setkání již bude mít dostatek sebevědomí a nastoupí plnohodnotně do bran. Technické nedostatky jsou v úrovni detailů. Chybí vyježděnost a schopnost udržet lyži v tahu na hraně. Pro Denisu byl kemp přínosný ve více směrech. Vedle toho, že poslouchala návody jak zlepšit lyžařský postoj, tak večer vnímala i zajímavé diskuse dospělých:-) Na lyžích potřebujeme měkká kolena v nákleku. To nejen ve frontě u lanovky, ale především na svahu při obloucích. Oba zmiňovaní byli s námi prvně. Věřím, že ne naposledy.

Další účastníci již patří k týmovým stálicím. Je to bezvadná práce i zábava zároveň s takovou zkušenou skupinou. První den byl objemový. Někteří najezdili 15 jízd  v 25-ti brankovém obřím slalomu. To je porce pro koně:-) V sobotu pak na přání všech byla do tréninkového procesu zapojena měřící technika. Dan Jírovský, silná osobnost krotila svůj kontroverzní důvtip a soustředil se více na výkon na pistě. Výborná akcelerace co se týče rychlosti jízdy. Tak trochu popírá zákony logiky. Technika má ještě stále rezervy a na tom dále pracujeme. Petr Havelka, kliďas tělem i duší. Ambice, ty mu ale nechybí. Chce se zlepšovat a přemýšlí o lyžování. Možná více trpělivosti a zůstat koncentrovaný na každou jízdu. Odstranit odvrat a udržet lyže v tahu na hraně! Jinak je vše nastaveno dobře a čeká nás postupné zlepšování. Martin Pejša se vrací do své úrovně. Musím jej brzdit v agresivitě jízdy. Ekonomika a cit. To platí nejen na lyžích. Zkrátka schopnosti, které musí mít každý úspěšný podnikatel. A ty je máš! Pracovat na zúžení stopy, pohybu vpřed z oblouku a co nejrychlejší přehození. Ale nenásilně, ladně!!! Martin Ducháč v doprovodu dcery Denisy… Vzhledem k tomu, že program Denisky zajišťoval instruktor, Martin se mohl nerušeně věnovat sobě a tréninku v branách. Vyježděný projev, technika na slušné úrovni. Stabilizovat postoj ve všech situacích, hlídat si vnitřní lyži v odvratu a dostat kolena do náklonu ještě víc. Do budoucna je nutné přizpůsobit materiál pro jízdu v branách!

Po každém tréninku ihned proběhl kompletní servis lyží. Tři servisní místa v lyžárně, která patřila jen našemu týmu….to byla hotová manufaktura. Jen dobře připravené lyže totiž umí nabídnout to, co od nich lyžař potřebuje.

Po servisu lyží byl na programu oddychový čas nebo sauna.

Těším se na další práci se všemi členy našeho minitýmu.

Váš trenér.

Kaunertal 11. – 14. 2018

První setkání v podzimní přípravě se konalo na našem tradičním ledovci v Kaunertalu. Počasí na polovinu října neuvěřitelné. Tréninky probíhaly na mírnějším svahu zvaném Falgin. 21 bran obřího slalomu na velmi tvrdé pistě bylo svěřencům k dispozici od 8.30 do 14 hodin. Všichni trénující měli nelehký úkol lyže zakrojit do ledové pisty.Ostré hrany lyží byly základem snahy a proto jsme se každý den ihned po návratu z kopce věnovali důkladnému servisu. Nejlépe se s tímto nelehkým úkolem vypořádala Míša Povýšilová. Jezdila jako na prašanu:-) Jen tak dál! Mimo tréninku v branách se všichni, tentokrát i včetně Pavla Hlaváče, aktivně zapojili do metodických cvičení ve volné jízdě pod vedením našeho stálého instruktora Romana Krulicha. Základní lyžování a postoj je důležitým stavebním kamenem pro přechod do pevně dané trati. Myslíme si, že toto spojení je velmi efektivním nástrojem ke zdokonalování lyžařských schopností. Intenzivní práci opět předvedl Martin Ducháč a Dan Jírovský. Martin disponuje skvělým vedením lyží, je třeba stabilizovat postoj a získat více praxe. Dan je zarputilý bojovník s rezervami v postoji, především z hlediska předozadní rovnováhy. Jeho vůle ale hory přenáší a tak věříme v další nemalé pokroky. Markéta Švedová tentokrát výjimečně dorazila o den později. Bohužel její zdravotní indispozice jí nedovolila využít tvrdou sjezdovku k důkladnější přípravě. Jízdy byly tradičně dobré, ale s přetrvávajícím projevem nízké bojovnosti dál od bran. Musíme pracovat na intenzivnějším zatlačení do lyží v oblouku a jít více do středu bitevního pole:-) Petr Havelka rovněž s jednodenním zpožděním, ale do tréninku nastoupil jako vždy s velkou chutí. Postupně je třeba lyže udržet více v tahu na jakémkoliv povrchu a sklonu. Nepřirozené pohyby paží vyřešíme jednou pro vždy! 🙂

První setkání stálých členů po létě 2018 bylo moc fajn.