Strana věnovaná účasti spolukomentátora České televize Jana Holického na ZOH Soči 2014 

Let do Soči

Je 6. února 9.00 hod a nás tlačí do sedadel akcelerující stroj. Vnitřní prostor letadla je velmi příjemný a působí zánovně. Kapitán letadla se ujímá slova a po přivítání nám sděluje, že za necelé tři hodiny dosedneme na letišti v Soči. Tak to je paráda!

V životě jsem cestoval letadlem poměrně hodně a tento způsob dopravy nebyl nikdy moje „hobby“.  Let pod taktovkou vojenských aerolinií byl ale fajn. Obsluha a občerstvení bylo perfektní. Na fotografii je k povšimnutí skleněná dózička s medem! Takovou nedávají ani v Business class renomovaných leteckých společností.

Pokud bude olympiáda probíhat v takové pohodě jako byla cesta s vojenským Airbusem 319 Corporate jet máme se opravdu na co těšit!

Stále na nás mluví jen rusky. V tlačenici vycházíme z letiště a jsme v realitě, ve zmatku, na stavbě… Jsme na olympiádě v Soči.

Sjezd mužů 9. 2. 2014

Dnes byl na programu první závod alpských lyžařů a hned ten nejatraktivnější. Královská disciplína, mužský sjezd. 18. olympijským vítězem ve sjezdu (od roku 1936 ZOH Garmisch) se stal překvapivě mladičký Rakušan Matthias Mayer, syn legendárního Helmuta Mayera (stříbro v SG na ZOH v Calgary 1988). Na druhém místě skončil Ital Christof Innerhofer především díky fantastické jízdě od startu po druhý mezičas. Ve druhé půlce trati prohospodařil více než půlsekundový náskok na Mayera. Porážku starších sjezdařských matadorů dovršil bronzový Nor Kjetil Jansrud. Favorit Bode Miller udělal chybu v prostředním úseku závodu a v cíli nezastíral smutek. Průběžně vedoucí závodník SP v disciplíně sjezd Aksel Lund Svindal skončil bez medaile na čtvrtém místě. Ondřej Bank skončil po skvělé jízdě s odstupem pouze 2 sekund za vítězem na 20. místě.

Superkombinace mužů, 14.2. 2014

Po prvním dějství v dnešním kombinačním závodě byl Ondřej Bank velmi blízko medaili. Ve sjezdu skončil na druhém místě za Kjetilem Jansrudem s odstupem pouhých 13 setin. Zajel všechny elitní sjezdaře a kombinátory. Se startovním číslem 29 vyrazil na trať složitě rozestavěného slalomu. Ihned po projetí prvních bran bylo znát rozvážné pojetí. Opatrná jízda připravila Ondru o radost v cíli. Skončil na krásném 7.místě, ale zklamání v jeho tváři bylo více než patrné. Zlato z kombinace si nakonec odnesl nečekaně švýcarský jezdec Sandro Viletta. Stříbro urval chorvatský všeuměl Ivica Kostelič a bronz překvapivě Ital Christof Innerhofer. Výborný výsledek v kariéře zaznamenal Slovák Adam Žampa dosažením 5. místa. Fotografie českých reprezentantů s Ondrou Bankem níže byla pořízena těsně po závodě v team hospitality. Více fotografií zde

Obří slalom žen, 18.2.2014

Zatím jednoznačně nejhorší den z pohledu povětrnostních podmínek musely zvládnout závodnice při úterním dvoukolovém závodě v obřím slalomu. Déšť, mlha a teplé počasí komplikovalo situaci nejen pořadatelům. České trio dam na startu,ve složení Strachová, Pauláthová a Dubovská, skončilo bez hodnocení. Již v prvním kole se jim nepodařilo dorazit do cíle. Zvítězila sympatická Slovinka Tina Mazeová před Rakušankou Annou Fenningerovou a Viktorií Rebesburgovou z Německa. Viktorie přes velké zdravotní útrapy v souvislosti s dlouhotrvající virovou infekcí sice neobhájila mandát olympijské vítězky této disciplíny z Vancouveru 2010, ale s bronzem byla nadmíru spokojená.

Vzhledem k vytrvalému dešti bylo obtížné pořízovat fotografie. Níže jsem zachytil po závodě celý klan rodiny Kosteličů včetně Janici (zády u pokladny) a Ivici (s čepicí v řadě s mikinou a nápisem SOCHI) nakupující potraviny v jednom ze Supermarketů v Krasne Poljaně. Chorvatský tým totiž není součásti olympijské vesnice v Roza Chutor a přivezl si vlastního kuchaře.

Rozhovor po obřím slalomu žen pro časopis Skimagazín

Slalom žen, 21.2. 2014

Deštivé počasí opět doprovázelo den připadající na ženský slalom. Start závodu byl naštěstí naplánován až pozdě odpoledne, kdy se nad pohořím v Roza Chutoru vyčasilo. Noční boj za umělého osvětlení byl opět velkou loterií skrze vyjíždějící se trať v rozměklém sněhovém podkladu. Nejlépe si s tím poradila mladičká Američanka Mikaela Schiffrinová a v 18 letech dosáhla jako nejmladší v historii vítězství na OH. Druhá skončila slalomová matadorka Rakušanka Marlies Schildová. Nevalné výsledky v posledních závodech ukončila bronzem Kathrin Zettlová rovněž z Rakouska. Šárka Strachová po rozvážnější jízdě v prvním kole se výbornou jízdou v kole druhém posunula na 10.příčku.

Příjemné bylo setkání po závodě pod závodní tribunou s kamarádem a bývalým kolegou z reprezentace skikrosařem Tomášem Krausem.

1. den…

Po některých komplikacích s akreditováním, ubytováním, internetem a dalšími problémy se jedeme podívat na „místo činu“.

Obhlížíme komentátorské stanoviště a přihlížíme druhému tréninku sjezdu žen. Získáváme první rozhovor po dojezdu tréninku se Šárkou Strachovou…

Impozantní je stavba cílové tribuny. Eifelova věž se může bát o titul „div světa“. Když vylézám nahoru do výšky 35 metrů nad povrch zemský, vzpomínám na slavnou větu z filmu Pelíšky: Neudělali inženýři někde chybu?

Téma: bezpečnost v Soči 

V. Putin: Nejbezpečnějším místem na zemi  je Soči

Asi nikdo z nás neodjížděl do Soči úplně klidný. Spíš než z případných teroristických útoků jsme ale měli obavy z přehnaných bezpečnostních opatření a častých kontrol. Po pár dnech v dějišti olympiády mohu nabídnout první dojmy na toto téma a srovnávat s předešlými olympiádami.

Systém kontroly je zde nastaven na přiměřené úrovni. Dovolím si tvrdit, že prověřování akreditovaných účastníků není tak zatěžující,  jako třeba na olympiádě v Salt Lake City 2002. Pokusím se ve stručnosti popsat stav věcí.

Při vstupu do chráněné zóny je to stejné, jako třeba na letišti před odletem. Musí se projít bezpečnostním rámem a nechat si prověřit zavazadla. Pak už jsou všichni akreditovaní v chráněném prostoru , který je intenzivně střežen. Na trase z údolí do hor jsou po obou stranách silnice po zhruba  200 metrech rozmístěny maskované mobilní vojenské bunkry.  V polovině cesty do Rosa Chutoru vidíme radarovou základnu. Nad horskou oblastí, kde se nacházejí olympijské vesnice a sportoviště, neustále krouží vojenské vrtulníky.

Všechny autobusy rozvážející  akreditované účastníky, jsou při  vjezdu do chráněné zóny  prověřeny a po nástupu překontrolovaných osob jsou jejich dveře zapečetěny. Vozidlo nesmí nikde zastavit a v žádném případě nemůže nikdo vystoupit jinde, než na konečné zastávce. Až tam se při otevírání dveří může pečeť porušit.  Po opuštění autobusu a při cestě na sportoviště již k žádným dalším kontrolám nedochází.  Jak sjezdovky a zázemí pro závodníky, tak tribuna včetně našeho komentátorského pracoviště a ostatní  prostory, jsou rovněž uzavřenou zónou.

Je třeba uznat, že naše obavy z přehnaných kontrol se nepotvrdily a synchronizace dopravy a systém zajištění bezpečnosti jsou pro nás příjemným překvapením.

Super G žen 15.2.2014

Pro 17 závodnic byla trať dnešního SG, kterou vytyčil rakouský trenér Florian Winkler, příliš náročnou. Především spodní strmá část sjezdovky a již odměklý sníh dělal závodnicím starosti. Jediná závodnice Anna Fenningerová z Rakouska nepodlehla nástrahám složitého závodu a zaslouženě získala zlato. Druhá skončila Němka Höflová-Rieschová a úspěch rakouského týmu doplnila bronzová Nicol Hospová. Klára Křížová pokořila náročnou trať v překvapivém 17. nejrychlejším čase.

Obří slalom mužů 19.2. a hokej ČR – USA

Jako mávnutím kouzelného proutku se po včerejším uplakaném dni nad pohořím Kavkazu vyčasilo, a tak mohl být závod v obřím slalomu mužů bez problémů zahájen v předem stanovených 11 hod. Jako sedmý vyrazil na trať Ted Ligety a v jeho disciplíně opět nenalezl přemožitele. S číslem 28 projel cílem Ondřej Bank v druhém nejrychlejším čase a rozhodil tak karty favoritů. Především špatná trať v kole druhém vzala našemu borci šanci na medaili a nakonec skončil na krásném 5.místě. Nejrychlejší jízdou ve druhém kole si zajistil stříbro Francouz Steve Missillier a bronz si odnesl týmový kolega Alexis Pinturault.

Další velmi úspěšný den Ondry Banka jsme zakončili večerní návštěvou hokejového utkání ČR – USA.

Poslední závod – slalom mužů, 22.2. 2014

Velkým show pro diváky byl poslední závod alspkých lyžařů – mužský slalom. Druhé kolo, jejímž autorem byl Chorvat Ante Kostelič proslulý stavbou neobvyklých slalomů, rozestavěl branky na slalomovém svahu na hranici průjezdnosti. Řada favoritů opouštěla závod předčasně s kroutícími hlavami. Hlavolam druhého kola rozluštil nejplépa Slovák Adam Žampa a nejrychlejší druhou jiízdou se posunul na výbornou 6. příčku! Rovněž výbornou jízdou ve druhém kole napravil rozpačitý výkon v kole prvním Rakušan Hirscher, ale nakonec to stačilo „pouze“ na stříbro. Krátkodobý smutek ve tváři mu zanechal kolega Mario Matt, který taktickou jízdou předstihl v součtu časů o 28 setin doposud vedoucího Hirschera a bral zlato. Bronz patří mladému Norovi Hanriku Kristoffersenovi.

Čeští jezdci se bohužel zařadili do velké skupiny obětí slalomového labyrintu.

Mario Matt ukončil olympijskou misi zlatem ve slalomu

400 hodin v Rosa Chutor

Jarní olympiáda

Poslední závod alpských lyžařů se jel za velmi vysokých teplot. Na startu bylo 6, dole v cíli dokonce 11 stupňů Celsia. Intenzivní preparace pomocí salmiaku byla jediným řešením, aby se závod vůbec mohl konat. Podobná situace se  opakovala  za poslední dva týdny prakticky stále. Struktura sněhu připomínající jarní firn dělala potíže všem jezdcům. Především pro závodníky s vyššími startovními čísly byl závod loterií. V otočené třicítce startujících z prvního kola byla pro největší favority trať rozměklá natolik, že místo špičkových výkonů jsme spíš sledovali  boj o dojetí. Pro sjezdové disciplíny nebyl krasnodarský region ležící v subtropickém pásmu nejšťastnější olympijskou volbou.

Výměna generací a loučení legend

V kariéře sportovce jsou olympijské hry ve čtyřletém cyklu velkým mezníkem.  Zkušené medailistky z Rosa Chutor, jako jsou  Maria Höfl-Rieschová, Tina Mazeová či Marlies Schildová už na příštích zimních hrách v roce 2018 neuvidíme. Také Mario Matt a další legendy končí. Z českých sjezdařů to jsou historicky nejúspěšnější Šárka Strachová a Ondřej Bank.  Na druhou stranu nástup mladé generace je nezastavitelný.  18ti letá Američanka Mikaela Shiffrinová a 19ti letý Henrik Kristoffersen patří k nejvýraznějším reprezentantům generační obměny a svými olympijskými výkony ukázali své velké možnosti do dalšího olympijského čtyřletí.

Důstojný český příspěvek

Jen chybějící medaile z Her v Soči může u některých diváků snižovat celkový dojem z výsledků českých sjezdařů. Ondřej Bank skončil 3x a Šárka Strachová 2x v první desítce, čímž se vyrovnáváme zemím s výrazně lepšími lyžařskými podmínkami.  Třeba lyžaři Švédska nebo Finska odjíždějí ze Soči také bez medailí a přitom jsou jejich možnosti – ať už finanční či přírodní  – nesrovnatelně lepší než naše. Se  supervelmocemi  Rakouskem, Švýcarskem či USA se rovnat nemůžeme, přesto mají jména jako Bank či Strachová v poli světových sjezdařů podobně solidní zvuk jako Škodovky  ve společnosti Mercedesů, Fordů nebo vozů Volvo.

Jednička pořadatelům

Dopravní a bezpečnostní systém podtržený skvělou organizací řadí tyto Hry na přední místo! Stejně tak i mladí lidé v roli pořadatelů svým příjemným a vřelým vystupováním  ke všem účastníkům mě směrem do budoucnosti nutí k jinému pohledu na pořadatelskou zemi. Více než 400 hodin strávených na olympiádě v Soči uteklo velmi rychle. J